ایرپاد پرو اپل در یک نگاه

ایرپاد پرو اپل

 

قسمت شانزدهم؛ بررسی ایرپادهای جدید اپل

 

ایرپاد پرو اپل نسل سوم هندزفری‌های بلوتوثی اپل است و همان چیزی است که از شرکت اپل انتظار داشتیم.

 

امتیاز: 8/10

بررسی خصوصیات و ویژگی‌های ایرپاد پرو اپل

 

نقاط قوت:

  • کیفیت صدای عالی و برجسته
  • نویز کنسلینگ اکتیو (ANC) عالی
  • ارگونومی خوب و سهولت استفاده
  • مقاومت در برابر آب، رطوبت و عرق
  • کنترلرهای لمسی خوب
  • اتصال سریع به دستگاه‌های آیفون و آیپد
  • بهره‌مندی از دستیار صوتی (Siri) عالی جهت استفاده راحت بدون نیاز به استفاده از دست
  • 24 ساعت قابل استفاده تنها با یک‌ بار شارژ کامل (البته همراه با کیس شارژ)

نقاط ضعف:

  • نگهداری شارژ کوتاه 4/5 ساعته به تنهایی (بدون استفاده از کیس شارژ)
  • کاهش خصوصیات و عملکرد در دستگاه‌های اندرویدی

 

نگاه کلی به ایرپاد پرو اپل

 

دسته‌های شبیه چوب گلف ایرپاد پرو اپل

ایرپادهای پرو 250 دلاری اپل به اندازه‌ای خوب هستند که نمی‌توان ویژگی‌های آن‌ها را شمرد. ایرپاد پرو اپل به اندازه‌ای خوب و راحت است که اصلاً شما فراموش می‌کنید با این دو گوش ایرپاد که شبیه دو عدد چوب گلف کوتاه هستند ممکن است تا چه اندازه عجیب و غریب به نظر برسید. احتمالاً شما می‌توانید تا چندین سال از باتری ایرپاد پرو اپل بدون مشکل استفاده کنید. ایرپادهای جدید اپل همانند هدفون‌های بی‌سیم معمولی نیستند و زمانی که از آن‌ها استفاده می‌کنید پولدار و لاکچری به نظر می‌رسید!

به جای تحسین و تمجید بی‌مورد ایرپادهای نسل سوم اپل، می‌خواهیم بررسی کنیم این ایرپادها تا چه اندازه از 2 نسل قبلی ایرپادهای اپل بهتر هستند.

 

ایرتیپ‌های سیلیکونی ایرپاد پرو اپل

ایرتیپ‌های سیلیکونی نرم و راحت ایرپاد پرو اپل باعث سهولت بیشتری در استفاده نسبت به دو نسل قبلی می‌شود. در ضمن، در ایرپادهای نسل جدید اپل خاصیت نویز کنسلینگ اکتیو (ANC) هم اضافه شده است. نویز کنسلینگ اکتیو در این ایرپادها به گونه‌ای است که می‌توانید قدرت و شدت نویز محیط را تنظیم کنید. یعنی می‌توانید طوری تنظیم کنید که حتی صدای قدم زدن افراد در راهرو را بشنوید و یا در مقابل، صدای جیغ زدن نوزاد را به سختی بتوانید بشنوید. شما می‌توانید از نسل سوم ایرپادهای اپل برای ورزش هم استفاده کنید چون این ایرپادها در برابر آب،رطوبت و عرق مقاوم هستند. این نسل از ایرپادهای اپل، بالاخره همان چیزی هستند که پس از حذف جک 3/5 میلی‌متری (از آیفون 7 به بعد) از اپل انتظار داشتیم.

 

ظاهر جدید ایرپاد پرو اپل

 

هواکش‌های روی بدنه ایرپاد پرو اپل برای از بین بردن اختلاف فشار هوای درون و بیرون گوش

شاید برای کسانی که اولین بار هست که از ایرپاد اپل استفاده می‌کنند، ارگونومی و سهولت بهتر ایرپاد پرو اپل نسبت به دو نسل قبلی ملموس نباشد. اندازه‌های مختلف ایرتیپ‌های سیلیکونی که در ایرپاد پرو استفاده شده باعث می‌شود گوشی‌ها به طور کامل در گوش شما فیکس و ثابت شوند. این هدفون اپل به اندازه‌ای هوشمند است که تشخیص می‌دهد سایز ایرتیپ‌ها مناسب گوش شما هست یا خیر. اپل از یک ترفند هوشمندانه برای احساس راحتی شما در زمان استفاده از این هدفون‌ها استفاده کرده است؛ به نحوی که شما در زمان استفاده، آن‌ها را روی گوش خود احساس نکنید. شرکت اپل با استفاده از تعدادی هواکش‌ در قسمت بیرونی هر کدام از گوشی‎‌ها، باعث می‌شود اختلاف فشار هوا بین درون و بیرون گوش شما از بین برود. همین امر موجب می‌شود شما در زمان استفاده، وجود آن‌ها را احساس نکنید.

دسته‌های ایرپاد در مدل جدید کوتاه‌تر شده ولی انحنا و خمیدگی آن بیشتر شده است. با این هدف که میکروفون آن در مسیر و راستای بهتری نسبت به دهان شما قرار گیرد. این طراحی سبب می‌شود میکروفون هدفون راحت‌تر صدای شما را دریافت و منتقل کند و کیفیت مکالمه کمی بهتر شود. از طرف دیگر در این طراحی، ایرپاد کمتر تمامی گوش شما را در بر می‌گیرد و دسته‌های آن بیرون زدگی کمتری دارند.

 

ایرپاد پرو اپل در مقایسه با ایرپاد نسل قبل

ایرپادهای پرو نسبت به نسل‌های اول و دوم، پایداری بیشتری در گوش شما دارند. در ایرپادهای نسل قدیم شما حس می‌کردید که هر لحظه ممکن است ایرپاد از گوش شما بیفتد هر چند که این اتفاق نمی‌‌افتاد. اکنون در نسل سوم، این نگرانی به طور کامل برطرف شده است.

کنترل‌های لمسی ایرپاد پرو اپل نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر بهتر شده‌اند. این ایرپادها علاوه بر داشتن ژست‌های کنترلی نسل قبل (دو بار ضربه)، اکنون به فشار و تک ضربه نیز حساس شده‌اند. بنابر این شما می‌توانید با استفاده از فشردن دسته‌ها به مدت طولانی یا کوتاه، موسیقی را متوقف، پخش یا عوض کنید و یا حالت صدای شفاف (transparency) را روشن کنید. حالت صدای شفاف باعث می‌شود شما بتوانید صدای اطراف را بشنوید حتی اگر در حال گوش کردن موسیقی با ولوم 100 درصد باشید! در این حالت شما می‌توانید در هنگام پیاده‌روی در خیابان، دوچرخه سواری و … هم به موسیقی خود گوش دهید هم از محیط پیرامون خود با خبر باشید.

هم‌چنان در ایرپادهای جدید همانند ایرپادهای نسل اول و دوم با درآوردن یک گوش آن‌ها، موسیقی قطع می‌شود و برعکس. بنابر این با استفاده از این خاصیت می‌توانید در صورت تمایل، از این ایرپادها به صورت تک گوش (همانند هدست‌های بلوتوثی تک گوش) نیز استفاده کنید.

 

کیس شارژ ایرپاد پرو اپل در مقایسه با ایرپاد نسل دوم

کیس شارژ ایرپاد پرو اپل کمی بزرگتر از مدل‌های قبلی است. احتمالاً این مسأله به دلیل شکل هدفون‌هایی است که داخل آن قرار می‌گیرند. اما هم‌چنان مانند نسل‌های قبل کوچک و قابل حمل است. این ایرپادهای اپل به راحتی در جیب شما جا می‌شوند طوری که ما توانستیم آن‌ها را در جیب کوچک شلوار جین خود قرار دهیم. بر اساس ادعای شرکت اپل، کیس شارژ حدود 19/5 ساعت شارژ اضافه برای ایرپاد پرو فراهم می‌کند که این ادعا به اعداد تست شده توسط تیم ما هم نزدیک است.

 

کیفیت صدای بهتر 

 

کیفیت صدای برجسته ایرپاد پرو اپل

ایرپادهای نسل اول و دوم به دلیل عدم استفاده از ایرتیپ‌ها، از لحاظ فیزیکی به راحتی ایرپادهای نسل جدید نیستند. از طرف دیگر عدم وجود ایرتیپ‌ها سبب می‌شود شما بیس (bass) مناسب و صداهای دلچسب را تنها بتوانید روی ولوم‌های متوسط و پایین بشنوید. صداهای ایرپادهای نسل اول و دوم کمی بم بودند. ایرپادهای نسل قدیم با تقویت بیشتر بیس (bass) صدا و تقویت کمتر صداهای با فرکانس بالا یا همان صداهای زیر (treble)، باعث می‌شدند کیفیت و نعادل صدا در فرکانس‌های بالا به‌هم بریزد و صدای تیز و خش داری تولید کنند.

ایرپاد پرو اپل با داشتن ایرتیپ‌های مناسب، صدای بسیار دل‌نشین‌تری نسبت به دو نسل قبلی ایرپاد دارد. با استفاده از ایرپادهای پرو، صدای مبهم و جیغ مانند گیتار در آهنگ  The Beatles’ Oh Darling، به طور جذابی به گوش شما می‌رسد. این در حالی است که صداهای بیس یا آکوردهای پیانو هرگز حذف نمی‌شوند. حتی صداهای طبل Ringo خوب و واضح به نظر می‌رسند و بدون حذف هیچ‌گونه صدایی به خوبی اکو می‌شوند. آهنگ مذکور، موسیقی بسیار سختی جهت جداسازی صداهاست که در ایرپادهای سری 1 و 2، شاهد آشفتگی زیادی در فرکانس‌های میانی (midrange) بودیم.

 

هدفون سونی مدل wf-1000xm3 در مقایسه با ایرپاد پرو اپل

قدرت کاهش نویز و حذف سر و صداهای مزاحم در ایرپاد پرو اپل، بی‌عیب و نقص و در حد مدل Sony WF-1000XM3 (با نمره 9/10) است. این ایرپادها می‌توانند همان هدفون‌های مورد علاقه شما در سفر باشند که با استفاده از نویز کنسلینگ اکتیو (ANC) به طرز مناسبی صدای اطرافتان را مدیریت می‌کنند. شما می‌توانید با ایرپادهای نسل سوم اپل در هر محیطی، فضای ساکتی را تجربه کنید. این یک مزیت برای استفاده از آن‌ها در کتابخانه، دفاتر کار و یا مسیر رفت و آمد است. البته ما هنوز هم برای پروازهای طولانی هدفون‌های دورگوشی (Over-ear) دارای نویزکنسلینگ را به شما پیشنهاد می‌کنیم اگرچه سایز آن‌ها بزرگ‌تر است.

ایرپادهای جدید شرکت اپل قابلیت صدای شفاف (transparency) نیز دارند. شما می‌توانید با چند ثانیه فشردن دسته‌های ایرپاد این ویژگی را قعال کنید. این ویزگی در زمان قدم زدن در خیابان یا مواقعی که نیاز به هشیاری کامل دارید بسیار کارآمد می‌باشد.

 

ایرادات ایرپاد پرو اپل

 

نگهداری شارژ باتری ایرپاد پرو اپل

بعد از گفتن مزایای این ایرپادهای جدید اپل باید به سراغ نقطه ضعف آن نیز برویم. متأسفانه هنوز هم نسل جدید ایرپادهای اپل همانند دو نسل قبل، به تنهایی (بدون کیس شارژ) تنها 4/5 ساعت شارژ نگه می‌دارد. البته اگر نویز کنسلینگ آن را خاموش کنید این زمان به 5 ساعت هم می‌رسد. این مدت زمان، حتی در مقایسه با مدل‌های قبلی مقدار کمی است. البته ممکن است این میزان از عمر باتری برای شما نقطه ضعف محسوب نشود به این دلیل که ممکن است به ندرت برای شما پیش آید که بیش تر از 4/5 ساعت در روز بخواهید به موسیقی گوش دهید! اما حقیقت این است که هر چه باتری آن، مدت زمان بیشتری شارژ نگه دارد طول عمر باتری نیز بیشتر خواهد بود و شما دیرتر نیاز به تعویض باتری خواهید داشت.

مشابه با گوشی هوشمند شما باتری‌های لیتیوم – یونی داخل هدفون‌های بی‌سیم طی استفاده چند ساله، افت شارژ دهی پیدا می‌کنند. اگر دو سال به صورت مداوم از آن‌ها استفاده کنید میزان نگه‌داری شارژ آن‌ها بین یک تا دو ساعت کاهش پیدا می‌کند.

 

مناسب بودن ایرپاد پرو اپل برای کاربران آیفون

ما هرگز ایرپادهای پرو اپل را به کاربران اندرویدی توصیه نمی‌کنیم. شما در اندروید هیچ کدام از عملکردهای عالی دستیار صوتی (Siri) را دریافت نمی‌کنید. هم‌چنین میزان شارژ باقی مانده ایرپادهای اپل در دستگاه‌های اندرویدی نمایش داده نمی‌شود. این مسأله، نقطعه ضعف بزرگی است اما به نظر می‌رسد شرکت اپل در صدد برطرف کردن آن نیست و این ایرپادها بیشتر برای دارندگان آیفون و آیپد در نظر گرفته شده است.

 

ایرپاد پرو اپل؛ بهترین ایرپاد تا به امروز

 

اپل واچ در کنار ایرپاد پرو اپل برای کاربران iOS

ایرپادهای پرو بهترین هدفون در همه زمینه‌ها نیستند اما در مجموع بهترین هستند به خصوص اگر شما کاربر iOS و گوشی‌های آیفون باشید. از زمانی که Apple Watch معرفی و روانه بازار شده، این هذفون‌ها بعد از اپل واچ بهترین وسیله جانبی برای اپل هستند.

با قیمت 250 دلار، این ایرپادها مدل گرانتری از بسیاری مدل‌های دیگر هستند. این ایرپادها تقریباً در بازه قیمتی هدفون بی‌سیم سونی مدل WF-1000XM3 هستند. هدفون سونی WF-1000XM3 عمر باتری بیشتری دارد ولی از لحاظ خیلی خصوصیات دیگر، این دو مدل بسیار شبیه هم هستند. هدفون مدل سونی 20 دلار نیز ارزان‌تر است. به نظر نمی‌رسد برای کاربران آیفون 100 دلار بیشتر هزینه کردن نسبت به ایرپادهای نسل قبل، کار سختی باشد چون واقعاً ارزش هزینه کردن را دارند.

درست است که ایرپاد پرو اپل بهترین نیست ولی اپل دلایل زیادی دارد که بتواند به آن‌ها افتخار کند.

 

 

اگر شما هم تجربه کار با ایرپادهای نسل جدید اپل را دارید تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید

به نظر شما، آیا ایرپادهای جدید اپل ارزش هزینه کردن را دارند؟

 

منبع: وبسایت wired

 

 

 

این مطلب چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید.

میانگین امتیاز: 3 / 5. تعداد رای: 2

اولین نفر باشید که امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *